Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Rosyjska dusza

Idź do spisu treści

Menu główne

Graj muzyku

Artykuły

Graj, muzyku!
Przekład artykułu, który ukazał się w nr 46 (991) tygodnika Kaniewskiego Studia Telewizyjnego - „10 kanał”
z dnia 9 listopada 2012 r.

 Faina Nikolas, jest znaną rosyjską piosenkarką, od wielu lat mieszkającą w Warszawie. Ale mało kto wie, że dzieciństwo i młodość spędziła na Kubaniu, a właściwie - w stanicy Kaniewskaja.
 Raisa Panasewicz, ma trójkę dorosłych dzieci. Każde z nich, po swojemu ułożyło życie, zwłaszcza - starsza córka - Faina. Matka, nie bez powodu szczyci się jej sukcesami. Z przyjemnością pokazuje fotografie i szczegółowo opowiada biografię swojej Fai, która od dzieciństwa lubiła występować, uczestniczyć w różnych festiwalach i konkursach.
 W wieku 14 lat, dziewczynka zaczęła śpiewać i grać na instrumentach klawiszowych, w szkolnym zespole. Pobierała także lekcje gry na gitarze. 17-letnią Fainę przyjęto do profesjonalnej orkiestry  estradowej, w charakterze solistki. Wybierając kierunek nauki i przyszły zawód, doskonale wiedziała, czym chce się zajmować w życiu.
 Ukończyła Dziecięcą Szkołę Muzyczną w Kaniewskiej, w klasie akordeonu guzikowego. W Krasnodarskiej Szkole Muzycznej II stopnia im. Rimskiego-Korsakowa (obecnie College Muzyczny) ukończyła wydział śpiewu klasycznego. Przez rok pobierała lekcje gry na gitarze klasycznej. W Krasnodarskiej, Państwowej Wyższej Szkole Sztuk i Kultury (obecnie Uniwersytet Muzyczny), studiowała na Wydziale Dyrygentury Orkiestry Dętej i Estradowej.
 Aktualnie, nasza rodaczka szczyci się specjalizacjami: muzyk, wokalistka, solistka orkiestry estradowej, artystka chóru akademickiego, kierownik i dyrygent estradowej orkiestry dętej.
 Na początku lat dziewięćdziesiątych, w ramach międzynarodowej wymiany kulturalnej programów muzyczno-artystycznych, Faina, z grupą muzyczną Teatru Estrady z Sochi, trzykrotnie przyjeżdżała do Polski. Od tego momentu, związała swoje życie z tym europejskim krajem, w którym mieszka już ponad 20 lat. Mąż i syn, też zajmują się muzyką.
W roku 2006, Faina Nikolas rozpoczęła występy solowe, śpiewając romanse rosyjskie. W Warszawie, założyła rosyjskie trio - „Shanson” – profesjonalny zespół muzyczny, propagujący naszą muzykę w Polsce.
 Obecnie, Faina występuje z warszawskim zespołem „Viva band”, współpracuje z Dziecięcą Szkołą Muzyczną - „Yamacha”, pisze muzykę i teksty, studiuje na Uniwersytecie, na wydziale filologii rosyjskiej.
 Faina wykonuje romanse i piosenki z tekstami znanej poetki Swietłany Kowalewej. Do jej albumu - „Wszystkim wiatrom powiem”, nasza rodaczka nagrała dwa utwory – „Jesień” i „Wola wolna”. Z drugim, odniosła zwycięstwo w konkursie „Romans 21 wieku”, organizowanym przez kanał telewizyjny „Kultura”.
 Wykorzystując duże doświadczenie muzyczne, Faina podjęła się organizacji konkursu dziecięco-młodzieżowego, poświęconego Annie German. Jego uczestnicy przyjeżdżają z Kazachstanu, Łotwy i Ukrainy.
 Dwa lata temu, po raz pierwszy, Faina Nikolas wystąpiła w Rosji. „ - Planuję nadal rozwijać ten kierunek działalności - powiedziała nam piosenkarka przez telefon. - Niestety, z koncertami w Kaniewskiej jeszcze nie byłam, ale, jeśli uda się zorganizować tournée, to przyjadę z największą przyjemnością.”


Tatiana Timczenko

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego