Rosyjska dusza

Idź do spisu treści

Menu główne

Graj muzyku

Artykuły

Graj, muzyku!
Przekład artykułu, który ukazał się w nr 46 (991) tygodnika Kaniewskiego Studia Telewizyjnego - „10 kanał”
z dnia 9 listopada 2012 r.

 Faina Nikolas, jest znaną rosyjską piosenkarką, od wielu lat mieszkającą w Warszawie. Ale mało kto wie, że dzieciństwo i młodość spędziła na Kubaniu, a właściwie - w stanicy Kaniewskaja.
 Raisa Panasewicz, ma trójkę dorosłych dzieci. Każde z nich, po swojemu ułożyło życie, zwłaszcza - starsza córka - Faina. Matka, nie bez powodu szczyci się jej sukcesami. Z przyjemnością pokazuje fotografie i szczegółowo opowiada biografię swojej Fai, która od dzieciństwa lubiła występować, uczestniczyć w różnych festiwalach i konkursach.
 W wieku 14 lat, dziewczynka zaczęła śpiewać i grać na instrumentach klawiszowych, w szkolnym zespole. Pobierała także lekcje gry na gitarze. 17-letnią Fainę przyjęto do profesjonalnej orkiestry  estradowej, w charakterze solistki. Wybierając kierunek nauki i przyszły zawód, doskonale wiedziała, czym chce się zajmować w życiu.
 Ukończyła Dziecięcą Szkołę Muzyczną w Kaniewskiej, w klasie akordeonu guzikowego. W Krasnodarskiej Szkole Muzycznej II stopnia im. Rimskiego-Korsakowa (obecnie College Muzyczny) ukończyła wydział śpiewu klasycznego. Przez rok pobierała lekcje gry na gitarze klasycznej. W Krasnodarskiej, Państwowej Wyższej Szkole Sztuk i Kultury (obecnie Uniwersytet Muzyczny), studiowała na Wydziale Dyrygentury Orkiestry Dętej i Estradowej.
 Aktualnie, nasza rodaczka szczyci się specjalizacjami: muzyk, wokalistka, solistka orkiestry estradowej, artystka chóru akademickiego, kierownik i dyrygent estradowej orkiestry dętej.
 Na początku lat dziewięćdziesiątych, w ramach międzynarodowej wymiany kulturalnej programów muzyczno-artystycznych, Faina, z grupą muzyczną Teatru Estrady z Sochi, trzykrotnie przyjeżdżała do Polski. Od tego momentu, związała swoje życie z tym europejskim krajem, w którym mieszka już ponad 20 lat. Mąż i syn, też zajmują się muzyką.
W roku 2006, Faina Nikolas rozpoczęła występy solowe, śpiewając romanse rosyjskie. W Warszawie, założyła rosyjskie trio - „Shanson” – profesjonalny zespół muzyczny, propagujący naszą muzykę w Polsce.
 Obecnie, Faina występuje z warszawskim zespołem „Viva band”, współpracuje z Dziecięcą Szkołą Muzyczną - „Yamacha”, pisze muzykę i teksty, studiuje na Uniwersytecie, na wydziale filologii rosyjskiej.
 Faina wykonuje romanse i piosenki z tekstami znanej poetki Swietłany Kowalewej. Do jej albumu - „Wszystkim wiatrom powiem”, nasza rodaczka nagrała dwa utwory – „Jesień” i „Wola wolna”. Z drugim, odniosła zwycięstwo w konkursie „Romans 21 wieku”, organizowanym przez kanał telewizyjny „Kultura”.
 Wykorzystując duże doświadczenie muzyczne, Faina podjęła się organizacji konkursu dziecięco-młodzieżowego, poświęconego Annie German. Jego uczestnicy przyjeżdżają z Kazachstanu, Łotwy i Ukrainy.
 Dwa lata temu, po raz pierwszy, Faina Nikolas wystąpiła w Rosji. „ - Planuję nadal rozwijać ten kierunek działalności - powiedziała nam piosenkarka przez telefon. - Niestety, z koncertami w Kaniewskiej jeszcze nie byłam, ale, jeśli uda się zorganizować tournée, to przyjadę z największą przyjemnością.”


Tatiana Timczenko

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego