Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Rosyjska dusza

Idź do spisu treści

Menu główne

Europa.ru

Artykuły

Nie wiemy, co czuje Faina Nikolas, widząc swoje nazwisko z dopiskiem „Polska”, na afiszach najbardziej prestiżowych sal koncertowych Moskwy i Sankt Petersburga, ale, bez dwóch zdań, jesteśmy dumni i szczęśliwi, że mamy nasz „polski” wkład w rozwijaniu współczesnego romansu rosyjskiego.
Udział w trzech wielkich koncertach, w najważniejszych miastach Rosji, w gronie największych gwiazd rosyjskiej estrady – taki, minionej jesieni, jest plon twórczy Fainy Nikolas.
Na zdjęciu – premiera romansu „Воронëнoк”, do tekstu Swietłany Kowalewej, na scenie Pałacu Kultury im. Gorkiego w Sankt Petersburgu. O współpracy twórczej Fainy Nikolas z rosyjską autorką współczesnego romansu rosyjskiego – Swietłaną Kowalewą – poniższy artykuł.


Twórczość rzeczywiście nie zna granic
Artykuł z rosyjskojęzycznego czasopisma „Europa.RU”,
który ukazał się w Nr 75, luty-marzec 2013 r.
Autorką jest Pani Faina Nikolas.

Drodzy czytelnicy czasopisma „Европа.RU”!
W jednej z moich pierwszych publikacji, przybliżyłam Wam postać moskiewskiej poetki, Swietłany Kowalewej. Мinęły już ponad dwa lata i wracam ponownie do tematu „Twórczość bez granic”. Co się wydarzyło się w tym czasie? Co się zmieniło? Chcę Wam o tym opowiedzieć.
Przypomnę tylko, że pierwszy tomik wierszy Swietłany - „Liryka”, został wydany w 2002 roku, a w 2008 ukazał się pierwszy album muzyczny - „Perły”, na który składały się piosenki liryczne napisane przez Swietłanę Kowalewą, a wykonane przez Oksanę Mołodcową oraz Narodową Artystkę Rosji - Jekatierinę Mołodcową. Wkrótce, kilka utworów z tej płyty weszło w skład popularnych zbiorów, takich jak: „Alfabet rosyjskiego romansu”, „Pieśni, romanse. Wybrane”.
Swietłanę poznałam w 2009 roku, kiedy już trwały zaawansowane prace nad przygotowaniem materiału do jej drugiego albumu muzycznego. Zaczęła się nasza współpraca, polegająca na zapisie roboczych wersji pieśni i romansów. Stopniowo, do tworzenia utworów, przyłączali się nowi kompozytorzy, zjawiali się poważni wykonawcy, opracowywano aranżacje... Producentem albumu została królowa rosyjskiego romansu - Walentyna Ponomariewa.
Wiosną 2011 roku ukazał się nowy zbiór wierszy poetki, pod taką samą nazwą -  „Liryka”. I już w maju, na Drugim Festiwalu Twórców Współczesnego Romansu „Autorska Romansjada”, który odbył się w moskiewskim „Domu Romansu”, pod kierunkiem Zasłużonej Działaczki Sztuki Rosji, Zasłużonej Artystki Rosji - Galiny Prieobrażenskiej, w kategorii „Autor tekstu” zwyciężyła Swietłana Kowalewa, romansem – „Вы мне гадали по руке”. Ten romans, z muzyką Siergieja Biełogołowa, wykonała na konkursie Zasłużona Artystka Rosji - Galina Uletowa (właśnie ten romans Swietłany, wykonywałam na II Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Rosyjskiej w Moskwie, w 2010 roku). Wkrótce, został on także opublikowany w zbiorze nutowym „Gwiezdne wysypisko romansu”, przez wydawnictwo „Muzyka”.
Kilka dni po „Romansjadzie”, Swietłana odniosła kolejny sukces: „Воля вольная”, z muzyką Wiaczesława Siemienowa, w moim wykonaniu, trafiła na listę finalistów telewizyjnego konkursu  twórców romansu „Romans – XXI wieku”, organizowanego przez TV „Rosja - Kultura”, który odbył się w moskiewskim Pałacu na Jauzie. W wyniku jawnego głosowania autorytatywnego jury, „Воля вольная” zdobyła największą ilość punktów!
Niewątpliwie, takie zdarzenia uskrzydlają i autorów, i wykonawców. Strona internetowa  Swietłany, po tak prestiżowych zwycięstwach, w księdze gości była tak przepełniona głosami zachwyconych wielbicieli twórczości poetki, że dosłownie „pękała w szwach”.
Oczywiście, Swietłana nie spoczęła na laurach - powstawały nowe piosenki, romanse, wiersze. Równolegle, trwała intensywna praca studyjna w Centrum Pawła Słobodkina na Arbacie: zapisywano partie instrumentalne i wokalne do nowego albumu, który zdecydowano zatytułować linijką ze zwycięskiego romansu – „Всем ветрам скажу” (Wszystkim wiatrom powiem).
Swietłana Kowalewa niejednokrotnie była zapraszana do udziału w popularnych audycjach radiowych Moskwy i Sankt Petersburga. Znane śpiewaczki, jak: Galina Uletowa, Galina Kowziel, opowiadały słuchaczom o twórczości Swietłany i prezentowały utwory oparte na jej wierszach. W cyklicznych konkursach radia Moskwa i Petersburg, zwyciężały: „Я на белой рубашке…” (muzyka Е. Gor) w wykonaniu Narodowej Artystki Rosji - Nadieżdy Babkinej, „Потеряла утром я одну сережку” (muzyka S. Biełogołow), w wykonaniu Aleny Pietrowskiej i inne. Na marginesie: z tą właśnie piosenką, Alena brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki „Słowiański Bazar” w Witebsku.
Wiosną 2012 roku, kolejne radosne zdarzenie w życiu poetki. Tym razem, sukces przyszedł z Sankt Petersburga: w BKZ „Oktiabrski”, odbył się koncert galowy konkursu wykonawców i autorów romansów „Wiosna Romansów – 2012”, którego przewodniczącą komitetu organizacyjnego jest Prezes Fundacji „Petersburski Romans” - Galina Kowzieł. W koncercie zaprezentowano 11 premier zwycięskich romansów, w wykonaniu utalentowanych, młodych wykonawców północnej stolicy. Dyplomy w kategorii „Autorzy romansu” przyznano 5 romansom (!) Swietłany Kowalewej, z przygotowywanego do wydania albumu, a Swietłana, dodatkowo otrzymała Grand Prix w kategorii „Autorzy romansu”. Koncert galowy przebiegał we wspaniałej atmosferze - sala o 4000 miejsc nie pomieściła wszystkich chętnych! Wkrótce, została wydana płyta DVD z jego zapisem.
Wreszcie, długotrwałe przygotowania muzyczno-poetyckiego albumu „Всем ветрам скажу” zostały zakończone (znajdują się na nim dwa utwory w moim wykonaniu). Nadszedł moment koncertu prezentującego efekt nagrania. Swietłana i Walerij Kowalewy długo i dokładnie przygotowywali się do tego wydarzenia i oto, 23 września 2012 roku, wszyscy wykonawcy zebrali się w Międzynarodowym Domu Muzyki w Moskwie. Koncert odbył się we wspaniałej sali Swietłanowskiej, która cudowną akustykę zawdzięcza oblicowaniu syberyjskim modrzewiem - najlepszym na świecie drzewem „akustycznym”.
Moskiewska premiera albumu Swietłany Kowalewej stała się prawdziwym świętem melomanów i artystów, barwnym fajerwerkiem wspaniałych wykonawców, wśród których byli znani mistrzowie rosyjskiej sceny muzycznej, poczynając od Narodowych Artystów Rosji - Siergieja Zacharowa i Nadieżdy Babkinej; Zasłużonych Artystów Rosji - Galiny Uletowej, i wzruszającej Zary (Sankt Petersburg); niedoścignionej Galiny Kowzieł, która wystąpiła nie tylko w roli wykonawczyni, ale i prowadzącej koncert; popularnych wykonawczyń romansów - Inny Razumichinej (Moskwa) i Julii Ziganszynej (Kazań); oryginalnego retro-zespołu „Бархатный сезон” (Moskwa); wspaniałego tenora - Eugeniusza Jużyna i uroczej Aleny Pietrowskiej (Sankt Petersburg)... O każdej, z tych wspaniałych muzycznych indywidualności, w gwiazdozbiorze których znalazłam się, chciałabym napisać o wiele więcej pochwalnych słów, ale nie pozwala na to ograniczona forma artykułu.
Swietłana też wzięła udział w koncercie – lekko podenerwowana, wyrecytowała na scenie wiersz „Послушайте!” („Proszę posłuchać!”). Przypadł mi w udziale zaszczyt otwarcia moskiewskiego koncertu piosenką „Воля вольная”, a jeszcze, jestem ogromnie wdzięczna Swietłanie za okazane mi zaufanie i powierzenie wykonania „Вороненка”, którego napisała specjalnie dla syna.
Muszę też podkreślić energię, ciepło i wirtuozerię estradowo-symfonicznej orkiestry pod batutą Zasłużonego Artysty Rosji - Wiktora Łucenko, zawodowstwo i serdeczność producenta muzycznego i koncertmistrza - Tatiany Sołnyszkinej, a także rzemiosło reżysera dźwięku - Aleksandra Michlina. Wszyscy wykonawcy i muzycy włożyli talent i serce w moskiewski koncert-prezentację!
Ale, to jeszcze nie wszystkie wydarzenia mijającej jesieni! 18 października, w Sankt Petersburgu, w BKZ „Oktiabrski”, odbył się koncert galowy „Dzień Romansu”, wśród uczestników którego, dzięki „lekkiej ręce” Swietłany, znalazłam się również ja z „Wolą wolną”. Niezapomniane wrażenia, nowe znajomości, zdumiewająca wspaniałość i elegancja osobowości muzycznych Petersburga, wśród których Narodowi Artyści Rosji: Swietłana Kriuczkowa, Ludmiła Sienczyna i Wasylij Gieriełło, Zasłużeni Artyści Rosji: W.  Samsonow, S. Rogożin i E. Zabrodina; popularni wykonawcy - Zara, Elena Waenga, Larysa Łusta i wielu innych, а такżе wspaniała estradowo-symfoniczna orkiestra pod kierownictwem Jurija Kryłowa... Kolosalne przedsięwzięcie Galiny Kowzieł i Niny Sieriebrianej!
28 listopada znowu byłam w Sankt Petersburgu - na koncercie prezentującym album „Всем ветрам скажу”, w Pałacu Kultury im. Gorkiego. Znów spotkanie z orkiestrą Jurija Kryłowa... Nieznacznie zmieniony skład wykonawców, Narodowa Artystka Rosji - Ludmiła Sienczyna i jeszcze kilku znanych artystów z Sankt Petersburga. I znowu, wypełniona po brzegi sala, przyjmowała owacyjnie nas - wykonawców, którzy śpiewali romanse i piosenki do tekstów Swietłany Kowalewej!
Utwory, które powstały na podstawie wierszy Swietłany Kowalewej, wzbogaciły repertuar licznych wykonawców, przy czym, nie tylko romansów. Bogata tematyka i gatunkowa różnorodność, pozwalają praktycznie każdemu wykonawcy – obojętnie w jakim stylu śpiewa - znaleźć w twórczości Swietłany coś dla siebie. Dlatego piosenki i romanse Swietłany Kowalewej włączają w swój repertuar, wykonują na koncertach i zapisują na płytach solowych nie tylko uczestnicy nowego albumu, ale i wszyscy, nowi wykonawcy. Nuty utworów wykorzystywane są w teatrach, domach kultury, nawet szkołach - naród śpiewa te utwory! Narodowy Artysta Rosji - Siergiej Zacharow, występując na scenie sali Swietłanowskiej oświadczył wobec wszystkich, że chciałby nagrać płytę solową z utworami Swietłany Kowalewej i byłby wdzięczny jej za taką możliwość. Też nie stałam się wyjątkiem - ostatnio ukończyłam nagrania swego albumu solowego z piosenkami lirycznymi i romansami na kanwie wierszy Swietłany Kowalewej, która wkrótce ukaże się pod nazwą „Jesień”. Ale i to jeszcze nie wszystkie zamierzenia związane z moskiewską poetką - w najbliższej przyszłości planuję zapis albumu „Jesień” z polskimi tekstami, w przekładzie Tadeusza Rubnikowicza, o którym szczegółowo pisałam w jednej z publikacji „Еuropa.RU”.
Proszę śledzić aktualności na stronie www.faina.pl i zapowiedzi w naszym czasopiśmie.
P.S. Zapraszam zainteresowanych do obejrzenia zapisu z moskiewskiego koncertu związanego z prezentacją albumu „Всем ветрам скажу” („Wszystkim wiatrom powiem”) na YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=pMqb1r9WeZA


Z poważaniem: Faina Nikolas

Na zdjęciu górnym: Swietłana Kowalewa
Na zdjęciu dolnym: Finał Koncertu

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego