Rosyjska dusza

Idź do spisu treści

Menu główne

Europa.ru

Artykuły

Nie wiemy, co czuje Faina Nikolas, widząc swoje nazwisko z dopiskiem „Polska”, na afiszach najbardziej prestiżowych sal koncertowych Moskwy i Sankt Petersburga, ale, bez dwóch zdań, jesteśmy dumni i szczęśliwi, że mamy nasz „polski” wkład w rozwijaniu współczesnego romansu rosyjskiego.
Udział w trzech wielkich koncertach, w najważniejszych miastach Rosji, w gronie największych gwiazd rosyjskiej estrady – taki, minionej jesieni, jest plon twórczy Fainy Nikolas.
Na zdjęciu – premiera romansu „Воронëнoк”, do tekstu Swietłany Kowalewej, na scenie Pałacu Kultury im. Gorkiego w Sankt Petersburgu. O współpracy twórczej Fainy Nikolas z rosyjską autorką współczesnego romansu rosyjskiego – Swietłaną Kowalewą – poniższy artykuł.


Twórczość rzeczywiście nie zna granic
Artykuł z rosyjskojęzycznego czasopisma „Europa.RU”,
który ukazał się w Nr 75, luty-marzec 2013 r.
Autorką jest Pani Faina Nikolas.

Drodzy czytelnicy czasopisma „Европа.RU”!
W jednej z moich pierwszych publikacji, przybliżyłam Wam postać moskiewskiej poetki, Swietłany Kowalewej. Мinęły już ponad dwa lata i wracam ponownie do tematu „Twórczość bez granic”. Co się wydarzyło się w tym czasie? Co się zmieniło? Chcę Wam o tym opowiedzieć.
Przypomnę tylko, że pierwszy tomik wierszy Swietłany - „Liryka”, został wydany w 2002 roku, a w 2008 ukazał się pierwszy album muzyczny - „Perły”, na który składały się piosenki liryczne napisane przez Swietłanę Kowalewą, a wykonane przez Oksanę Mołodcową oraz Narodową Artystkę Rosji - Jekatierinę Mołodcową. Wkrótce, kilka utworów z tej płyty weszło w skład popularnych zbiorów, takich jak: „Alfabet rosyjskiego romansu”, „Pieśni, romanse. Wybrane”.
Swietłanę poznałam w 2009 roku, kiedy już trwały zaawansowane prace nad przygotowaniem materiału do jej drugiego albumu muzycznego. Zaczęła się nasza współpraca, polegająca na zapisie roboczych wersji pieśni i romansów. Stopniowo, do tworzenia utworów, przyłączali się nowi kompozytorzy, zjawiali się poważni wykonawcy, opracowywano aranżacje... Producentem albumu została królowa rosyjskiego romansu - Walentyna Ponomariewa.
Wiosną 2011 roku ukazał się nowy zbiór wierszy poetki, pod taką samą nazwą -  „Liryka”. I już w maju, na Drugim Festiwalu Twórców Współczesnego Romansu „Autorska Romansjada”, który odbył się w moskiewskim „Domu Romansu”, pod kierunkiem Zasłużonej Działaczki Sztuki Rosji, Zasłużonej Artystki Rosji - Galiny Prieobrażenskiej, w kategorii „Autor tekstu” zwyciężyła Swietłana Kowalewa, romansem – „Вы мне гадали по руке”. Ten romans, z muzyką Siergieja Biełogołowa, wykonała na konkursie Zasłużona Artystka Rosji - Galina Uletowa (właśnie ten romans Swietłany, wykonywałam na II Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Rosyjskiej w Moskwie, w 2010 roku). Wkrótce, został on także opublikowany w zbiorze nutowym „Gwiezdne wysypisko romansu”, przez wydawnictwo „Muzyka”.
Kilka dni po „Romansjadzie”, Swietłana odniosła kolejny sukces: „Воля вольная”, z muzyką Wiaczesława Siemienowa, w moim wykonaniu, trafiła na listę finalistów telewizyjnego konkursu  twórców romansu „Romans – XXI wieku”, organizowanego przez TV „Rosja - Kultura”, który odbył się w moskiewskim Pałacu na Jauzie. W wyniku jawnego głosowania autorytatywnego jury, „Воля вольная” zdobyła największą ilość punktów!
Niewątpliwie, takie zdarzenia uskrzydlają i autorów, i wykonawców. Strona internetowa  Swietłany, po tak prestiżowych zwycięstwach, w księdze gości była tak przepełniona głosami zachwyconych wielbicieli twórczości poetki, że dosłownie „pękała w szwach”.
Oczywiście, Swietłana nie spoczęła na laurach - powstawały nowe piosenki, romanse, wiersze. Równolegle, trwała intensywna praca studyjna w Centrum Pawła Słobodkina na Arbacie: zapisywano partie instrumentalne i wokalne do nowego albumu, który zdecydowano zatytułować linijką ze zwycięskiego romansu – „Всем ветрам скажу” (Wszystkim wiatrom powiem).
Swietłana Kowalewa niejednokrotnie była zapraszana do udziału w popularnych audycjach radiowych Moskwy i Sankt Petersburga. Znane śpiewaczki, jak: Galina Uletowa, Galina Kowziel, opowiadały słuchaczom o twórczości Swietłany i prezentowały utwory oparte na jej wierszach. W cyklicznych konkursach radia Moskwa i Petersburg, zwyciężały: „Я на белой рубашке…” (muzyka Е. Gor) w wykonaniu Narodowej Artystki Rosji - Nadieżdy Babkinej, „Потеряла утром я одну сережку” (muzyka S. Biełogołow), w wykonaniu Aleny Pietrowskiej i inne. Na marginesie: z tą właśnie piosenką, Alena brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki „Słowiański Bazar” w Witebsku.
Wiosną 2012 roku, kolejne radosne zdarzenie w życiu poetki. Tym razem, sukces przyszedł z Sankt Petersburga: w BKZ „Oktiabrski”, odbył się koncert galowy konkursu wykonawców i autorów romansów „Wiosna Romansów – 2012”, którego przewodniczącą komitetu organizacyjnego jest Prezes Fundacji „Petersburski Romans” - Galina Kowzieł. W koncercie zaprezentowano 11 premier zwycięskich romansów, w wykonaniu utalentowanych, młodych wykonawców północnej stolicy. Dyplomy w kategorii „Autorzy romansu” przyznano 5 romansom (!) Swietłany Kowalewej, z przygotowywanego do wydania albumu, a Swietłana, dodatkowo otrzymała Grand Prix w kategorii „Autorzy romansu”. Koncert galowy przebiegał we wspaniałej atmosferze - sala o 4000 miejsc nie pomieściła wszystkich chętnych! Wkrótce, została wydana płyta DVD z jego zapisem.
Wreszcie, długotrwałe przygotowania muzyczno-poetyckiego albumu „Всем ветрам скажу” zostały zakończone (znajdują się na nim dwa utwory w moim wykonaniu). Nadszedł moment koncertu prezentującego efekt nagrania. Swietłana i Walerij Kowalewy długo i dokładnie przygotowywali się do tego wydarzenia i oto, 23 września 2012 roku, wszyscy wykonawcy zebrali się w Międzynarodowym Domu Muzyki w Moskwie. Koncert odbył się we wspaniałej sali Swietłanowskiej, która cudowną akustykę zawdzięcza oblicowaniu syberyjskim modrzewiem - najlepszym na świecie drzewem „akustycznym”.
Moskiewska premiera albumu Swietłany Kowalewej stała się prawdziwym świętem melomanów i artystów, barwnym fajerwerkiem wspaniałych wykonawców, wśród których byli znani mistrzowie rosyjskiej sceny muzycznej, poczynając od Narodowych Artystów Rosji - Siergieja Zacharowa i Nadieżdy Babkinej; Zasłużonych Artystów Rosji - Galiny Uletowej, i wzruszającej Zary (Sankt Petersburg); niedoścignionej Galiny Kowzieł, która wystąpiła nie tylko w roli wykonawczyni, ale i prowadzącej koncert; popularnych wykonawczyń romansów - Inny Razumichinej (Moskwa) i Julii Ziganszynej (Kazań); oryginalnego retro-zespołu „Бархатный сезон” (Moskwa); wspaniałego tenora - Eugeniusza Jużyna i uroczej Aleny Pietrowskiej (Sankt Petersburg)... O każdej, z tych wspaniałych muzycznych indywidualności, w gwiazdozbiorze których znalazłam się, chciałabym napisać o wiele więcej pochwalnych słów, ale nie pozwala na to ograniczona forma artykułu.
Swietłana też wzięła udział w koncercie – lekko podenerwowana, wyrecytowała na scenie wiersz „Послушайте!” („Proszę posłuchać!”). Przypadł mi w udziale zaszczyt otwarcia moskiewskiego koncertu piosenką „Воля вольная”, a jeszcze, jestem ogromnie wdzięczna Swietłanie za okazane mi zaufanie i powierzenie wykonania „Вороненка”, którego napisała specjalnie dla syna.
Muszę też podkreślić energię, ciepło i wirtuozerię estradowo-symfonicznej orkiestry pod batutą Zasłużonego Artysty Rosji - Wiktora Łucenko, zawodowstwo i serdeczność producenta muzycznego i koncertmistrza - Tatiany Sołnyszkinej, a także rzemiosło reżysera dźwięku - Aleksandra Michlina. Wszyscy wykonawcy i muzycy włożyli talent i serce w moskiewski koncert-prezentację!
Ale, to jeszcze nie wszystkie wydarzenia mijającej jesieni! 18 października, w Sankt Petersburgu, w BKZ „Oktiabrski”, odbył się koncert galowy „Dzień Romansu”, wśród uczestników którego, dzięki „lekkiej ręce” Swietłany, znalazłam się również ja z „Wolą wolną”. Niezapomniane wrażenia, nowe znajomości, zdumiewająca wspaniałość i elegancja osobowości muzycznych Petersburga, wśród których Narodowi Artyści Rosji: Swietłana Kriuczkowa, Ludmiła Sienczyna i Wasylij Gieriełło, Zasłużeni Artyści Rosji: W.  Samsonow, S. Rogożin i E. Zabrodina; popularni wykonawcy - Zara, Elena Waenga, Larysa Łusta i wielu innych, а такżе wspaniała estradowo-symfoniczna orkiestra pod kierownictwem Jurija Kryłowa... Kolosalne przedsięwzięcie Galiny Kowzieł i Niny Sieriebrianej!
28 listopada znowu byłam w Sankt Petersburgu - na koncercie prezentującym album „Всем ветрам скажу”, w Pałacu Kultury im. Gorkiego. Znów spotkanie z orkiestrą Jurija Kryłowa... Nieznacznie zmieniony skład wykonawców, Narodowa Artystka Rosji - Ludmiła Sienczyna i jeszcze kilku znanych artystów z Sankt Petersburga. I znowu, wypełniona po brzegi sala, przyjmowała owacyjnie nas - wykonawców, którzy śpiewali romanse i piosenki do tekstów Swietłany Kowalewej!
Utwory, które powstały na podstawie wierszy Swietłany Kowalewej, wzbogaciły repertuar licznych wykonawców, przy czym, nie tylko romansów. Bogata tematyka i gatunkowa różnorodność, pozwalają praktycznie każdemu wykonawcy – obojętnie w jakim stylu śpiewa - znaleźć w twórczości Swietłany coś dla siebie. Dlatego piosenki i romanse Swietłany Kowalewej włączają w swój repertuar, wykonują na koncertach i zapisują na płytach solowych nie tylko uczestnicy nowego albumu, ale i wszyscy, nowi wykonawcy. Nuty utworów wykorzystywane są w teatrach, domach kultury, nawet szkołach - naród śpiewa te utwory! Narodowy Artysta Rosji - Siergiej Zacharow, występując na scenie sali Swietłanowskiej oświadczył wobec wszystkich, że chciałby nagrać płytę solową z utworami Swietłany Kowalewej i byłby wdzięczny jej za taką możliwość. Też nie stałam się wyjątkiem - ostatnio ukończyłam nagrania swego albumu solowego z piosenkami lirycznymi i romansami na kanwie wierszy Swietłany Kowalewej, która wkrótce ukaże się pod nazwą „Jesień”. Ale i to jeszcze nie wszystkie zamierzenia związane z moskiewską poetką - w najbliższej przyszłości planuję zapis albumu „Jesień” z polskimi tekstami, w przekładzie Tadeusza Rubnikowicza, o którym szczegółowo pisałam w jednej z publikacji „Еuropa.RU”.
Proszę śledzić aktualności na stronie www.faina.pl i zapowiedzi w naszym czasopiśmie.
P.S. Zapraszam zainteresowanych do obejrzenia zapisu z moskiewskiego koncertu związanego z prezentacją albumu „Всем ветрам скажу” („Wszystkim wiatrom powiem”) na YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=pMqb1r9WeZA


Z poważaniem: Faina Nikolas

Na zdjęciu górnym: Swietłana Kowalewa
Na zdjęciu dolnym: Finał Koncertu

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego